\\\\\\\"Porady

Chyba najlepszym medium do poszukiwania fotografa na ślub jest dzisiaj Internet. Mnogość ofert, wgląd w prace i ofertę danego fotografa. Wiemy jakich zdjęć możemy się spodziewać. Niestety i tu czekają na nas pułapki. Zdarzają się kradzieże zdjęć ze stron internetowych i wykorzystywanie ich jako swoich, dlatego umawiając się na spotkanie zawsze warto poprosić o wgląd w zdjęcia dużej rozdzielczości. Jeżeli niema możliwości obejrzenia zdjęć ze strony w dużej rozdzielczości, sprawa jest podejrzana .

Unikajmy też swego rodzaju agencji, które prezentują zdjęcia różnych fotografów, a często na nasz ślub może zostać polecony całkiem inny fotograf, którego zdjęć nie widzieliśmy na oczy.

Jeżeli fotograf proponuje Wam sesje w studio to też poproście o zdjęcia z kilku sesji, żeby sesja studyjna nieokazała się kilkoma zdjęciami przy styropianowym Akropolu.

Nie zapominajmy o umowie, w której powinny być doprecyzowane wszelkie szczegóły zlecenia. Czytajmy uważnie żądając wyjaśnień czasami niejasnych terminów dotyczących często rozdzielczości dostarczanych zdjęć i metod obróbki.

Choć każdym aparatem można robić świetne zdjęcia, to w wypadku fotografii ślubnej warto wiedzieć jakim sprzętem pracuje fotograf, jakich używa obiektywów, czy ma rezerwowy aparat i lampę błyskową (proponuję informacje dotyczące rezerwowego sprzętu zawrzeć w umowie, w celu uniknięcia niespodzianek). Jeżeli fotograf zapewnia Was, że zrobi wspaniałe zdjęcia za pomocą jednego standardowego obiektywu, lepiej odpuścić sobie takiego „fachowca”.

W miarę możliwości, zalecam poproszenie gości aby wstrzymali się od robienia zdjęć w kościele, gdyż często ze zdjęć zrobionych bez dużych lamp błyskowych lub jasnych obiektywów nie wyjdzie nic ciekawego, a Wy zostaniecie uwiecznieni przez fotografa z „paparazi” w tle. Dobrą metodą jest poproszenie księdza o pomoc w załatwieniu tej sprawy (słowu duchownego raczej się nikt nie sprzeciwi i nikt nie poczuje się urażony).

Radziłbym nie korzystać z możliwości odbioru zdjęć tylko w formie elektronicznej, profesjonalne zdjęcia drukowane są na podstawie profili kolorów i konkretnych parametrów takich jak rozdzielczość, wielkość. Zamawiając samą płytę ryzykujecie, że fotograf niską jakość zrzuci na Lab, a Lab na fotografa. Zlecając wykonanie odbitek fotografowi zyskujemy pewność, że nasza śnieżnobiała suknia ślubna na zdjęciach nie okaże się koloru żółtego.

Tradycyjny album czy fotoksiążka? Tutaj wybór zależy od Was, ja jestem zwolennikiem tradycyjnych odbitek i albumów choć wysoka jakość fotoksiążek na papierze fotograficznym zyskuje coraz szersze grono klientów. Unikajmy książek drukowanych, w porównaniu do odbitek i książek na papierze fotograficznym mają dużo niższą jakość.

Następną często niedocenianą sprawa jest makijaż, profesjonalny makijaż pozwala zapomnieć o poprawkach po każdym tańcu i niepotrzebnym stresie, sprawia też, że panna młoda wygląda o wiele korzystniej w świetle fleszy, mimo mnogości funkcji nowoczesnych programów graficznych dobry makijaż pozostaje niezastąpiony.

Gdy na Waszym weselu ma być powyżej sześdziesięciu osób, a chcielibyście mieć większą ilość zdjęć z zabawy, dobrym rozwiązaniem jest drugi fotograf na sali, który podczas gdy jeden fotograf towarzyszy Wam, on może się skupić na fotografowaniu gości weselnych.

Plener, ja jestem zdecydowanym zwolennikiem pleneru w innym dniu niż ceremonia ślubna, pozwala to na prace w spokojnej atmosferze, bez ciśnienia, czekających gości oraz daje większy margines na warunki pogodowe. Plener w dniu ślubu powinien być ostatecznością. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest plener w późniejszym terminie, nie trzeba tak uważać na suknie ślubną i cały galimatias ślubny jest już za nami, możemy się skupić na sesji plenerowej.

Następną sprawą jest ewentualny koszt dojazdu fotografa na ślub jak i na plener. Dobra praktyką jest ujęcie takich rzeczy w umowie, eliminuje to wszelkie niejasności.

Życzę owocnych poszukiwań fotografa na ten jeden z najważniejszych dni w życiu i zapraszam do portfolio. Mam nadzieję, że te kilka zdań pomoże dokonać Wam dobrego wyboru. Jeżeli mielibyście jakieś pytania chętnie na nie odpowiem. Zapraszam do zakładki kontakt.